تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

طناب و گره هاي آتش نشاني


  طناب و گره هاي آتش نشاني

  طناب يكي از مهم ترين وسايل آتش نشاني و امداد و نجات مي باشد كه در كارهاي مختلف از آن استفاده مي شود. از جمله بالا كشيدن خاموش كننده هاي دستي، لوله هاي آتش نشاني، بستن و مهار كردن لوله هاي تحت فشار و حمايت افراد بصورت كمربند نجات و پائين فرستادن افراد مصدوم از ارتفاع و يا بالا كشيدن اشخاص مصدوم از گودال ها و چاه ها و مخازن .

   جنس و نوع طناب

  جنس و نوع و ضخامت طناب بستگي به نوع كاري كه با آن انجام مي گيرد دارد . معمولا جنس طناب از مواد طبيعي مانند كتان و كنف و يا مواد مصنوعي مانند نايلون كه به دو صورت كابلي يا هسته اي بافته مي شوند .

   الف: طناب كابلي: اين طناب از به هم پيچيدن سه طناب باريك بوجود آمده كه طناب هاي باريك نيز از چندين رشته باريكتر تشكيل شده اند از ويژگي هاي اين طناب قابليت انعطاف پذيري و استحكام فراوان است .

   ب: طناب هسته اي: اين نوع طناب بيشتر در كارهاي نجات افراد و كارهاي حساس ديگر بكار مي رود(مانند طناب كوهنوردي) اين طناب متشكل از تعداد زيادي رشته هاي كم و بيش يكپارچه است كه سرتاسر طناب را درون يك غلاف قيطاني طي مي كند. اين نوع طناب كشش زيادي داشته و در مقابل سائيدگي مقاوم مي باشد .

  مواظبت و نگهداري از طناب

  از آن جايي كه طناب از اهميت خاصي برخوردار است و در بعضي مواقع جان افراد به آن بستگي دارد بايستي در مراقبت از آن دقت نموده و حتي الامكان آنرا از آب، گرما، خشك كردن در كنار بخار و آفتاب سوزان و تماس با مواد شيميايي دور نگه داشته و مواظب بود كه هرگز اشياء مختلف روي آن نيفتد و نبايد با مواد نفتي اقدام به تميز نمودن آن و يا روي آن را با رنگ علامت گذاري نمود .

  جمع كردن طناب

  طناب بايستي به نحوي جمع گردد كه در موقع استفاده به سرعت باز شود بدون اين كه در هم پيچيده شود و بطور دلخواه بتوان از آن استفاده نمود. اين كار با روش مختلف صورت مي گيرد كه معمول ترين آن ها مطابق شكل زير مي باشد. بدين صورت كه از يك سر طناب شروع به جمع كردن آن نموده و حلقه هاي كمتر از فاصله دو دست باز نشده از يك طرف كنار هم مي گذارند، در اين موقع اگر تاب يا پيچشي در طناب وجود داشته باشد بايستي آن را باز كرد. پس از اين كه طناب جمع شد انتهايش را گره مي زنند. در موقع باز كردن طناب بايد دقت كرد كه در جهت عكس جمع كردن حلقه ها آن ها را باز كرد تا در طناب گره ايجاد نشود .

  هاف هيچ(HALF HITCH): اين گره پايه بسياري از گره هاي آتش نشاني است كه توأم با گره هاي ديگر نيز بكار مي رود .
  اُور هند نات«گره بالاي دست»(
  OVER HAND KNOT): بعضي اوقات اين گره را شستي نيز مي نامند و بعنوان يك بازدارنده ساده بكار مي رود و معمولاً به انتهاي دو سر هوزهاي پاره شده زده مي شود .

  فيگر آف ايت(FIGURE OF EIGHT): اين گره بصورت عدد 8 انگليسي بوده و براي نگهداشتن و گذاشتن لوله هاي آب در حفره ها و مزارع سبز بكار مي رود .

  ريف نات«گره اتصال»(REEF KNOT): براي اتصال دو قطعه طناب كه داراي ضخامت يكسان باشند استفاده مي شود .

  سينگل شيت بند«گره اتصال مفرد»(SINGEL SHEET BEND): براي اتصال دو قطعه طناب كه داراي ضخامت متفاوتي باشند استفاده مي شود .

  دبل شيت بند«گره اتصال دوبل»(DOUBLE SHEET BEND): براي محكم تر شدن گره اتصال مفرد مورد استفاده قرار مي گيرد .

  كلاو هيچ«گره جدا از هم»(CLOVE HITCH): شامل دو نيم گره مي باشد كه يكي از آن ها بصورت معكوس است. اين نوع گره براي بالا بردن تعداد زيادي از وسايل آتش نشاني مانند هوز و خاموش كننده بخصوص اجسام استوانه اي بكار مي رود .

  رولينگ هيچ«گره غلطان»(ROLLING HITCH): اين نوع گره براي محكم كردن(بستن) يك طناب به هر چيز استوانه اي به طوري كه به تنهائي زماني كه از پهلو كشيده مي شود از روي شيء استوانه اي ليز نخورد، بكار مي رود .

  راند ترن اند تو هاف هيچ«گره هاي گردان و نيمه گردان»( ROUND TURN AND TWO HALF HITCHES ): اين نوع گره براي محكم كردن و نگهداري يك لوله آب به هر جسم مدور(استوانه اي) و هم چنين بستن لوله هاي مكش به پايه هاي تلمبه ها بكار مي رود.

  فيشر منز بند«گره ماهي»(FISHER MANS BEND): يك گره متغير از دو نيم گره مي باشد و چون بطور محكم كشيده مي شود حركت جسمي كه به آن بسته شده است آزاد خواهد بود و براي محل هايي كه لوله آب را بخواهند جابجا كنند استفاده مي گردد .

  تيمبر هيچ(TIMBER HITCH): گره اي است ساده كه در بيشتر جاها مثل بستن دور ستون استفاده مي گردد .

   واتر منز هيچ(WATER MANS HITCH): اين گره در قايق هاي آتش نشاني براي يدك كشيدن بكار مي رود .

  كتز پاو(CATS PAW): براي بالا بردن هوز بسته از اين گره استفاده مي گردد .

  بولين«گره كماني ثابت»(BOWLINE): معمولا آنرا بنام سينگل بولين مي شناسند. اين گره يك نوع گره كماني غير لغزان است كه براي مقاصد مختلف بكار مي رود .

  رانينگ بولين«گره كماني لغزان»(RUNNING BOWLINE): اين گره تشكيل يك گره متحرك كه شامل يك گره كماني در قسمت ثابت طناب مي باشد، مي دهد.

  دبل بولين«گره كماني ثابت دوبل»(DOUBLE BOWLINE): در صورت باريك بودن طناب، بجاي گره بولين از گره فوق استفاده مي شود .
   
  چير نات«گره صندلي»(
  CHIREKNOT): جهت نگهداري و پائين آوردن افراد باهوش مورد استفاده قرار مي گيرد .

  شيپ شانگ«گره ساق پاي گوسفند»(SHEEP SHANK): براي كوتاه كردن طول طناب بدون بريدن آن از اين گره استفاده مي گردد.

   


  این مطلب تا کنون 48 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 3 مهر 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158981
 • بازدید امروز :353912
 • بازدید داخلی :27184
 • کاربران حاضر :179
 • رباتهای جستجوگر:400
 • همه حاضرین :579